ПЪТУВАНЕ ДО ГЕРМАНИЯ И ХОЛАНДИЯ ЗА ЗАКУПУВАНЕ НА УПОТРЕБЯВАН АВТОМОБИЛ
1. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПЪТУВАНЕТО
Тръгва се всяка неделя сутрин с микробус 8+1места . Групите са малки – 5-7 човека, с цел приятно пътуване и възможност за максимално съдействие на всеки човек на пазара . Маршрута на пътуването е; София , Belgrad (SRB) , Szeged (HU) , Budapest (HU) , Wien (AU) , Linz (AU), Regensburg (DE), Nürnberg (DE), Frankfurt (DE), Köln (DE), Venlo (NL), Utrecht (NL), По пътя се правят почивки по желание на пътуващите с възможност за посещение на търговски обекти в различните държави.
Пристига се в понеделник следобед около 15,00 ч. Нощува се в хотел и към 5,30 ч. сутринта във вторник се отива до пазара.
Дори и да не знаете езика, начина на търговия , то ние предлагаме съдействие, което включва: спазаряване на автомобила на цена, изгодна за Вас; проверка за легитимността и изправността на документите му и извършване на плащането.
След закупуване на автомобили от цялата група организираме изготвянето на документите за транспортиране до България, както и самите документи за собственост на автомобила от новия купувач. Организираме получаването на новите транзитни номера, както и съдействаме за тяхното поставяне и привеждане на автомобила в състояние за пътуване към България.
Ако някой не желае да се прибира със закупения автомобил на самоход, то ние предлагаме транспортиране на същия с платформа до България.
Тръгването обратно е към 11,30 ч. във вторник сутринта . Който не знае пътя за прибиране обратно или по друга причина не желае да пътува самостоятелно, се прибира с нашата колона, което НЕ се заплаща допълнително.
2. ЦЕНИ:
Цена на пътуването до;
- Австрия , Виена 80 евро
- Южна Германия , Регенсбург 100 евро
- Холандия , Ултрехт – 160 евро
- Една нощувка на хотел в Холандия – от 35 евро
- Документи, застраховка и транзитни номера на закупения автомобил – 130 евро
-Винетки и пътни такси – 32 евро
-Гориво за прибиране –около 180 евро
3. Как да проверя автомобила , който купувам?
Следващите няколко реда са за тези , които за първи път ще предприемат покупка на автомобил втора употреба от чужбина .
По неофициални данни всяка година около 5 000 000 коли сменят притежателите си.
Това се дължи от една страна на прекалено голямият брой коли втора употреба, а от друга на непрекъснато нарастващото предлагане на нови автомобили. Информацията е придружена с терминология на немски език, но като цяло е полезна при избора на автомобил, в която и да е страна.
По неофициални данни всяка година около 5 000 000 коли сменят притежателите си.
Това се дължи от една страна на прекалено голямият брой коли втора употреба, а от друга на непрекъснато нарастващото предлагане на нови автомобили. Информацията е придружена с терминология на немски език, но като цяло е полезна при избора на автомобил, в която и да е страна.
За съжаление, покупката на употребявана кола на частно, крие и по-големи рискове, отколкото същата в автокъща, където получавате най-малко 1 година гаранция. При частен покупко-продажбен договор, винаги се вписва следното: "Das Fahrzeug wird in dem Zustand wie besichtigt und Probe gefahren unter Ausschluss jeder Gewährleistung verkauft", което изключва всяка възможна рекламация.
Решите ли да купите кола на частно, допитайте се по възможност до някой познат, който има понятие от коли/мотори.
Ако не разбирате нищо от коли/мотори ви препоръчваме да направите вашата покупка в автокъща - това по принцип е по-скъпо, но предимството е че имате гаранция, която е задължителна.
Най-добре е разбира се (ако имате възможност), да проверите колата при TÜV, DEKRA, Automobilclub и други. Естественно че ще заплатите известна сума (от 40 до 80€), но тази "загуба" е за предпочитане пред евентуални поправки(след сделката) за много повече пари.
На какво ще се спрем:
- Външен вид
- Гуми и джанти
- Стъкла и фарове
- Амортисьори
- Вътре/Купе
- Мотор
- Пробно курмуване
- Съединител
- Масло
- Спирачки
- Под колата
- Ако намерите нередности
Най-добрият вариант е ако имате познат, който работи като авто-механик и той ви придружи. В противен случай създайте впечатлението, че разбирате от коли и избягвайте въпроси, които могат да издадат некопетентността ви. Въоражете се с търпение и си пригответе списък с основните неща за проверка. Не се оставяйте продавачът да ви "се обяснява" и ако ви пречи при огледа по-добре потърсете друг - коли има колкото искате и на други места.
Външният вид/лак
Препоръръчително е да направите огледа при слънчево или поне при сухо време- тогава най-добре се вижда какво е състоянието на лака. Огледайте внимателно калниците и вратите - откриете ли различия в лака (по-тъмен/по-светъл цвят) попитайте продавача за причината. Вероятната причина е не винаги катастрофа, но е препоръчително да се отбележи в договора за продажба. Не забравяйте да проверите също връзките между вратите, калниците, капака на мотора и багажника - там най-ясно се разпознават следи от ктастрофирала кола. Например следи от лак (нов) върху гумените уплътнения. Запишете всяка разлика в договора, даже на пръв поглед и да е минимална - при неправилни или премълчани данни от страна на продавача имате по-голям шанс да прекратите вече сключен договор.
Гуми и джанти
Гумите и джантите не бива да имат следи от удари - в повечето случаи странични от бордюрите. Ако профила на гумите е явно неравномерен, съществува възможност колата да е претърпяла една или повече катастрофи. Във всеки случай нещо не е на ред и това може да ви излезе скъпо в последствие. Профилът на гумите не бива да е под 4мм, въпреки че по закон са позволени 1,6мм. При алуминиеви джанти е важно те да са вписани в документите на колата, в противен случай са нелегални.
Стъкла и фарове
При драскотини и пукнатини на предното стъкло, имате право и възможност да намалите цената поне с 400-500€. Не е без значение и дали от вътрешната страна на фаровете се кондензира вода - неправилно уплътнени.
Амортисьори
Натиснете с цяло тяло отстрани на колата. Нормално е след 1-2 поклащания да спре - в противен случай е вероятно амортисьорите да са дефектни и да изпускат масло.
Вътре/Купе
Още с първият поглед се вижда какво е състоянието на колата. Миризмата "издава", дали е кола на пушач и дали често в нея и превозвано куче например. Влага в купето е не само неприятна, но и създава проблеми с ръжда, както и изпотяване на прозорците по време на път.Погледнете непременно под настилките отпред и отзад пред седалките, както и в багажника.Препоръчително е и да се провери дали седалките са здраво закрепени (не се клатят).
Инспектирайте всичко ел.прозорци, люк, коланите, ключалките, мигачите, радиото, фаровете и всички светлинни сигнали на арматурното табло.
Мотор
В повечето случаи преди продажба моторите на колите се изчистват - измиват (Motorwäsche), за да изглеждат по-нови и поддържани. Проверете въпреки всичко старателно. Например стар акумулатор се познава по изтичането на киселина, както и по нагара на клемите. Това е и показател за ниско киселинно съдържание.
Колата в никакъв случай не трябва да гори повече от 1 литър масло на 10000км. По възможност регистрирайте това в договора за покупко-продажба. Важно е също на пробката за маслото да няма метални частици, тъй като това е признак за дефектен мотор. Огледайте внимателно и капачката (за наливане на масло), ако забележите светла тлака, това е признак за дефектна гарнитура на цилиндрите.
Не е възможно всяка поправка върху колата да се скрие. Дали колата е в оригинално състояние, се вижда например от това дали болтовете на калниците са лакирани - така излизат от фабриката. Други показатели за поправки на евентуално катастрофирала кола са разлика в цвета на лака или остатък от кит.
Измиването на мотора на пръв поглед премахва следите от изтичащо масло, затова непременно трябва да направите Probefahrt - карайте колата поне 10-20км. Най-проблематично е изтичане на маслото между мотора и скоростната кутия. В този случай е възможен и дефект на съединителя, а това е скъпо удоволствие.
Проверете как реагира показателя за температурата, след запалването на мотора. Ако температурата веднага се вдигне до нормално допустимото, означава че колата е подгрявана - в този случай продавача се опитва да скрие нещо, което се усеща само при студен мотор.
Пробно кормуване
Въоражете се с време, става въпрос за сигурността и вашето портмоне. Не се оставяйте продавача да ви диктува условията. Изберете си предварително отсечката за проба така, че да усетите по-добре как колата реагира при изкачване, не асфалтиран участък и т.н. Минаване през автомивка също е препоръчително - възможни дупки и не добро уплътнение излизат наяве.
Съединител
Вслушайте се внимателно какъв звук издава съединителя при натискане на педала: ако се чува леко потропване, което изчезва след натискане до край (не по време на движение) вероятно лагера е дефектен. Драскащ или скърцащ звук по време на движение показва дефект на синхронизацията. И в двата случая непременно ги впишете в договора и поискайте обяснение от продавача.
Масло
Обърнете внимание на това колко и какво излиза от ауспуха. Бял пушек се образува при навлизане на вода в горивната камера - вероятно дефектна гарнитура. Син пушек е признак на изгаряне на масло - износени сегменти на буталата .
Ауспух
Чуете ли метален звук, е вероятно катализатора и/или гърнето да не са изправни, както и да е ръждясъл или изгнил.
Спирачки
Фактически най-важната част на една кола. За проба е достатъчна скорост от 40км/ч. Натиснете спирачки по време на движение и пуснете волана (естесвенно на подходящо за това място), ако колата не спре равномерно трябва да се сменят най-малко накладките.
При коли с АBS е необходимо да държите волана здраво при внезапни спирачки - колелата на колата трябва да блокират не по-рано от преди пълното спиране на колата. Ръчната спирачка се изпробва при движение - карайте колата със скорост 10-15км/ч и дръпнете спирачката. Блокират ли задните колела - всичко е наред.
При различни скорост обърнете внимание на това дали се усещат вибрации на волана - ако са силно осезаеми, е вероятно джантите да са удряни и/или дефектни.
Под колата
След пробното каране проверете дали няма изтичане на масло покрай мотора и вода от радиатора. В случай че забележите минимално изтичане на масло (капки) настоявайте пред продавача да поправи повредата. В противен случай има само едно решение- търсете друга кола(и друг продавач), защото вероятността за по-големи дефекти не е изключена.
Водата в радиатора небива да бъде ръждива или омаслена.В случай че забележите мехурчета в преливника на радиатора е възможно гарнитурата на цилиндрите да е дефектна.
На първо място огледайте дали не се виждат следи от масло по мотора, скоростната кутия, диференциала. Не по-малко важно е да огледате добре за изкривявания на носители, както и за ръжда. На пръв поглед ново дъно е показател за една или повече поправки.
Във всички случаи ако колата е над 4-5 години я купувайте само с нов TÜV, тъй като след прегледа евентуални повреди/недостатъци трябва да се отстранят.
Непременно вижте документа за TÜV-а: в много случаи продавачите се опитват да скрият колко километра е истинският пробег на колата (връщането на километража струва 100€ и не е забранено). Това е задължително отбелязано в TÜV-a и AU документите.
Ако намерите нередности
В случай че откриете дефекти, настоявайте продавача да извърши поправка преди да платите колата - откаже ли, търсете по-добре друга. Не се притеснявайте да се пазарите - печалбата на продавачите е между 300 и 2000€ в зависимост от това колко стара или нова е колата.
Ако не разбирате нищо от коли/мотори ви препоръчваме да направите вашата покупка в автокъща - това по принцип е по-скъпо, но предимството е че имате гаранция, която е задължителна.
Най-добре е разбира се (ако имате възможност), да проверите колата при TÜV, DEKRA, Automobilclub и други. Естественно че ще заплатите известна сума (от 40 до 80€), но тази "загуба" е за предпочитане пред евентуални поправки(след сделката) за много повече пари.
На какво ще се спрем:
- Външен вид
- Гуми и джанти
- Стъкла и фарове
- Амортисьори
- Вътре/Купе
- Мотор
- Пробно курмуване
- Съединител
- Масло
- Спирачки
- Под колата
- Ако намерите нередности
Най-добрият вариант е ако имате познат, който работи като авто-механик и той ви придружи. В противен случай създайте впечатлението, че разбирате от коли и избягвайте въпроси, които могат да издадат некопетентността ви. Въоражете се с търпение и си пригответе списък с основните неща за проверка. Не се оставяйте продавачът да ви "се обяснява" и ако ви пречи при огледа по-добре потърсете друг - коли има колкото искате и на други места.
Външният вид/лак
Препоръръчително е да направите огледа при слънчево или поне при сухо време- тогава най-добре се вижда какво е състоянието на лака. Огледайте внимателно калниците и вратите - откриете ли различия в лака (по-тъмен/по-светъл цвят) попитайте продавача за причината. Вероятната причина е не винаги катастрофа, но е препоръчително да се отбележи в договора за продажба. Не забравяйте да проверите също връзките между вратите, калниците, капака на мотора и багажника - там най-ясно се разпознават следи от ктастрофирала кола. Например следи от лак (нов) върху гумените уплътнения. Запишете всяка разлика в договора, даже на пръв поглед и да е минимална - при неправилни или премълчани данни от страна на продавача имате по-голям шанс да прекратите вече сключен договор.
Гуми и джанти
Гумите и джантите не бива да имат следи от удари - в повечето случаи странични от бордюрите. Ако профила на гумите е явно неравномерен, съществува възможност колата да е претърпяла една или повече катастрофи. Във всеки случай нещо не е на ред и това може да ви излезе скъпо в последствие. Профилът на гумите не бива да е под 4мм, въпреки че по закон са позволени 1,6мм. При алуминиеви джанти е важно те да са вписани в документите на колата, в противен случай са нелегални.
Стъкла и фарове
При драскотини и пукнатини на предното стъкло, имате право и възможност да намалите цената поне с 400-500€. Не е без значение и дали от вътрешната страна на фаровете се кондензира вода - неправилно уплътнени.
Амортисьори
Натиснете с цяло тяло отстрани на колата. Нормално е след 1-2 поклащания да спре - в противен случай е вероятно амортисьорите да са дефектни и да изпускат масло.
Вътре/Купе
Още с първият поглед се вижда какво е състоянието на колата. Миризмата "издава", дали е кола на пушач и дали често в нея и превозвано куче например. Влага в купето е не само неприятна, но и създава проблеми с ръжда, както и изпотяване на прозорците по време на път.Погледнете непременно под настилките отпред и отзад пред седалките, както и в багажника.Препоръчително е и да се провери дали седалките са здраво закрепени (не се клатят).
Инспектирайте всичко ел.прозорци, люк, коланите, ключалките, мигачите, радиото, фаровете и всички светлинни сигнали на арматурното табло.
Мотор
В повечето случаи преди продажба моторите на колите се изчистват - измиват (Motorwäsche), за да изглеждат по-нови и поддържани. Проверете въпреки всичко старателно. Например стар акумулатор се познава по изтичането на киселина, както и по нагара на клемите. Това е и показател за ниско киселинно съдържание.
Колата в никакъв случай не трябва да гори повече от 1 литър масло на 10000км. По възможност регистрирайте това в договора за покупко-продажба. Важно е също на пробката за маслото да няма метални частици, тъй като това е признак за дефектен мотор. Огледайте внимателно и капачката (за наливане на масло), ако забележите светла тлака, това е признак за дефектна гарнитура на цилиндрите.
Не е възможно всяка поправка върху колата да се скрие. Дали колата е в оригинално състояние, се вижда например от това дали болтовете на калниците са лакирани - така излизат от фабриката. Други показатели за поправки на евентуално катастрофирала кола са разлика в цвета на лака или остатък от кит.
Измиването на мотора на пръв поглед премахва следите от изтичащо масло, затова непременно трябва да направите Probefahrt - карайте колата поне 10-20км. Най-проблематично е изтичане на маслото между мотора и скоростната кутия. В този случай е възможен и дефект на съединителя, а това е скъпо удоволствие.
Проверете как реагира показателя за температурата, след запалването на мотора. Ако температурата веднага се вдигне до нормално допустимото, означава че колата е подгрявана - в този случай продавача се опитва да скрие нещо, което се усеща само при студен мотор.
Пробно кормуване
Въоражете се с време, става въпрос за сигурността и вашето портмоне. Не се оставяйте продавача да ви диктува условията. Изберете си предварително отсечката за проба така, че да усетите по-добре как колата реагира при изкачване, не асфалтиран участък и т.н. Минаване през автомивка също е препоръчително - възможни дупки и не добро уплътнение излизат наяве.
Съединител
Вслушайте се внимателно какъв звук издава съединителя при натискане на педала: ако се чува леко потропване, което изчезва след натискане до край (не по време на движение) вероятно лагера е дефектен. Драскащ или скърцащ звук по време на движение показва дефект на синхронизацията. И в двата случая непременно ги впишете в договора и поискайте обяснение от продавача.
Масло
Обърнете внимание на това колко и какво излиза от ауспуха. Бял пушек се образува при навлизане на вода в горивната камера - вероятно дефектна гарнитура. Син пушек е признак на изгаряне на масло - износени сегменти на буталата .
Ауспух
Чуете ли метален звук, е вероятно катализатора и/или гърнето да не са изправни, както и да е ръждясъл или изгнил.
Спирачки
Фактически най-важната част на една кола. За проба е достатъчна скорост от 40км/ч. Натиснете спирачки по време на движение и пуснете волана (естесвенно на подходящо за това място), ако колата не спре равномерно трябва да се сменят най-малко накладките.
При коли с АBS е необходимо да държите волана здраво при внезапни спирачки - колелата на колата трябва да блокират не по-рано от преди пълното спиране на колата. Ръчната спирачка се изпробва при движение - карайте колата със скорост 10-15км/ч и дръпнете спирачката. Блокират ли задните колела - всичко е наред.
При различни скорост обърнете внимание на това дали се усещат вибрации на волана - ако са силно осезаеми, е вероятно джантите да са удряни и/или дефектни.
Под колата
След пробното каране проверете дали няма изтичане на масло покрай мотора и вода от радиатора. В случай че забележите минимално изтичане на масло (капки) настоявайте пред продавача да поправи повредата. В противен случай има само едно решение- търсете друга кола(и друг продавач), защото вероятността за по-големи дефекти не е изключена.
Водата в радиатора небива да бъде ръждива или омаслена.В случай че забележите мехурчета в преливника на радиатора е възможно гарнитурата на цилиндрите да е дефектна.
На първо място огледайте дали не се виждат следи от масло по мотора, скоростната кутия, диференциала. Не по-малко важно е да огледате добре за изкривявания на носители, както и за ръжда. На пръв поглед ново дъно е показател за една или повече поправки.
Във всички случаи ако колата е над 4-5 години я купувайте само с нов TÜV, тъй като след прегледа евентуални повреди/недостатъци трябва да се отстранят.
Непременно вижте документа за TÜV-а: в много случаи продавачите се опитват да скрият колко километра е истинският пробег на колата (връщането на километража струва 100€ и не е забранено). Това е задължително отбелязано в TÜV-a и AU документите.
Ако намерите нередности
В случай че откриете дефекти, настоявайте продавача да извърши поправка преди да платите колата - откаже ли, търсете по-добре друга. Не се притеснявайте да се пазарите - печалбата на продавачите е между 300 и 2000€ в зависимост от това колко стара или нова е колата.
4. Къде да закупим автомобил
При закупуването на използван автомобил имаме три варианта - да го
внесем сами, да го купим от търговец на коли или от частно лице.
Страните от които се внасят масово стари коли в България са Германия, Австрия, Италия, Холандия и Швейцария. Напоследък се внасят на половин цена и доста коли и камиони от Англия, но обръщането на волана е скъпо и качеството е съмнително, а такъв риск може да струва твърде скъпо. Колите от Германия и Австрия се предпочитат поради добре поддържания двигател и документация, но често имат проблеми с ръжда по купетата. Може да се счита, че за една кола състоянието на купето е по-важно от това на двигателя, доколкото е по-скъпата част за ремонт . От друга страна, проблем в двигателя може да ви остави на пътя, а ръждясалото купе - не. В крайна сметка обаче, винаги имайте едно на ум, че откъдето и да купите колата, както и да изглежда и колкото и специалисти да я гледат, нямате ли късмет, старата кола може да ви донесе неприятности.
Твърди се че колите от Австрия са с повече ръжда от тези от Германия и са малко по-скъпи, но има и много изключения. Обикновено се тръгва към Германия и се гледа за нещо в Австрия. Не считайте, обаче , че там колите са много евтини, въпреки че организиращите екскурзии за коли ще ви убеждават в това. Често купуващите кола по този начин се оплакват, че са вътре 1000 лева, вместо да спечелят 1000 лева. Не считайте също, че примерно в Германия, няма да направят опит да ви залъжат, макар и по по-фин начин от нашите търговци. Там автокъщите се държат от малцинства или германци с не особено висок интелект. При това продаваните коли са обикновено без номера и не може да ги изпробвате в движение дори на 100 метра. В Германия връщането на километража е също законно, въпреки че трябва да се отрази в документите. Установено е, че се практикува често и незаконно. Разликата е, че там превъртането се прави примерно на всяка трета и то по-скъпа кола, защото услугата е 100 евро, докато у нас се прави почти на всяка кола срещу "твърда цена" от обикалящите из Горубляне специалисти срещу 25лв. Не тръгвайте и с мисълта, че там е пълно с евтини коли и ще си намерите все нещо. Подгответе се като разучите най-популярните сайтове за целта http://www.mobile.de/ и http://ww1.autoscout24.de/ . По възможност изберете пътя през Сърбия, както на отиване, така и на връщане. Пътят през Белград от София до Унгарската граница е 600км, докато през Враца, Видин и Румъния е 750км - само 150км повече, но като време и усилия разликата е поне два пъти. Таксите през Сърбия са високи - 23 евро за магистралата, и ви очаква доста неприятно отношение на балканските ни братя. За ферибота на Видин обаче също се плаща 20евро, плюс 3 на човек и 3 екотакса, винетка за Румъния и ви очакват балкански митничари и полицаи по пътища които едва ли са ремонтирани от времето на Чаушеску. След достигане на унгарската граница, всичко е магистрали, културно отношение и се пътува леко и приятно. В Унгария се взима винетка - 7 евро за 4 дена и се лепи на предното стъкло, а в Австрия - винетка за 7,50 евро за 10 дена. Това може и да не ви касае на отиване, но ще ви е разход на връщане.
Когато харесате кола, може да опитате да се пазарите, но често в Германия смъкването и на малка сума е доста трудно. При покупката се взима големия и малкия талон (Brief) на колата, документ за минал преглед - TUV (непременно изисквайте такъв ако се връщате на самоход) и договор за покупко-продажба. После, в локалното Zulassungstelle срещу 150-200 евро, в зависимост от града, без да чакате на опашки , взимате червен номер със застраховка за 2 седмици. Не взимайте жълт номер, който е по-евтин. Жълтите номера са за придвижване на колата само на определеното място в Германия и EU. За това се оказват много добре информирани пътните полицаи в Сърбия. Внимавайте също зелената карта да важи за страните през които ще преминавате. Може да отидете на вариант да закупите и кола без TUV (рекламирани и като коли за експорт, т.е. за нас), но трябва да сте сигурни дали може да прецените колата технически и дали получавате достатъчна отстъпка. Техническият преглед за TUV в този случай е доста лек, примерно за спирачки и кормило, колкото да може да се изнесете от Германия, без тестове за емисии и други подобни. Може да качите колата и направо на автовоз.
Напоследък може би най-популярен е вносът от Италия, но повече за автокъщите. Италианските документите са по-зле, и освен това ако докарате колата на собствен ход ще трябва да намерите начин да върнете регистрационните номера в Италия, да получите обратно бележка за това, и чак тогава може да регистрирате колата в КАТ. С временните номера от Италия може да имате проблем и ако решите да минете на самоход през Сърбия, при което би било по-добре да се приберете с ферибот през Гърция. Цените в Италия са доста добри, а купетата дори и на коли на 10-15 години обикновено са в отлично състояние. За сметка на това, италианците не поддържат двигателите си. Ако купите кола от там, и в двигателя няма масло, считайте че това не е изключение.
Закупуването на кола от Холандия става обикновено от град Utrecht, където общината организира пазар всеки вторник от 6 сутринта. Всеки търговец заплаща по 100 евро на кола, а за купувачите е безплатно. Търгът има сайт на http://automarkt.vwe.nl/Default.aspx и http://automarktutrecht.eu/nl-nl/home/ , според който се предлагат нормално около 1600 автомобила. Това едва ли са повече коли от тези на Горубляне, предлагани всеки ден, а и с не по-ниски първоначални цени. За разлика от Германия, където свалянето на цена дори и с 200 евро е успех, на този търг цените лесно се смъкват с по 20-25%, от където може и да излезете на известна печалба. Освен това в Холандия зимата е мека, не се сипва луга по пътищата и колите принципно нямат ръжда. Двигателите са също добре гледани. Замислете се обаче и добре преценете възможностите си преди тръгване.
Търгът е много добре организиран, като при избор на кола, в ресторанта на търга има гишета, където дори и да не говорите никакъв език, срещу около 130 евро ще ви снабдят с транзитни номера и всички документи за прибиране.
Страните от които се внасят масово стари коли в България са Германия, Австрия, Италия, Холандия и Швейцария. Напоследък се внасят на половин цена и доста коли и камиони от Англия, но обръщането на волана е скъпо и качеството е съмнително, а такъв риск може да струва твърде скъпо. Колите от Германия и Австрия се предпочитат поради добре поддържания двигател и документация, но често имат проблеми с ръжда по купетата. Може да се счита, че за една кола състоянието на купето е по-важно от това на двигателя, доколкото е по-скъпата част за ремонт . От друга страна, проблем в двигателя може да ви остави на пътя, а ръждясалото купе - не. В крайна сметка обаче, винаги имайте едно на ум, че откъдето и да купите колата, както и да изглежда и колкото и специалисти да я гледат, нямате ли късмет, старата кола може да ви донесе неприятности.
Твърди се че колите от Австрия са с повече ръжда от тези от Германия и са малко по-скъпи, но има и много изключения. Обикновено се тръгва към Германия и се гледа за нещо в Австрия. Не считайте, обаче , че там колите са много евтини, въпреки че организиращите екскурзии за коли ще ви убеждават в това. Често купуващите кола по този начин се оплакват, че са вътре 1000 лева, вместо да спечелят 1000 лева. Не считайте също, че примерно в Германия, няма да направят опит да ви залъжат, макар и по по-фин начин от нашите търговци. Там автокъщите се държат от малцинства или германци с не особено висок интелект. При това продаваните коли са обикновено без номера и не може да ги изпробвате в движение дори на 100 метра. В Германия връщането на километража е също законно, въпреки че трябва да се отрази в документите. Установено е, че се практикува често и незаконно. Разликата е, че там превъртането се прави примерно на всяка трета и то по-скъпа кола, защото услугата е 100 евро, докато у нас се прави почти на всяка кола срещу "твърда цена" от обикалящите из Горубляне специалисти срещу 25лв. Не тръгвайте и с мисълта, че там е пълно с евтини коли и ще си намерите все нещо. Подгответе се като разучите най-популярните сайтове за целта http://www.mobile.de/ и http://ww1.autoscout24.de/ . По възможност изберете пътя през Сърбия, както на отиване, така и на връщане. Пътят през Белград от София до Унгарската граница е 600км, докато през Враца, Видин и Румъния е 750км - само 150км повече, но като време и усилия разликата е поне два пъти. Таксите през Сърбия са високи - 23 евро за магистралата, и ви очаква доста неприятно отношение на балканските ни братя. За ферибота на Видин обаче също се плаща 20евро, плюс 3 на човек и 3 екотакса, винетка за Румъния и ви очакват балкански митничари и полицаи по пътища които едва ли са ремонтирани от времето на Чаушеску. След достигане на унгарската граница, всичко е магистрали, културно отношение и се пътува леко и приятно. В Унгария се взима винетка - 7 евро за 4 дена и се лепи на предното стъкло, а в Австрия - винетка за 7,50 евро за 10 дена. Това може и да не ви касае на отиване, но ще ви е разход на връщане.
Когато харесате кола, може да опитате да се пазарите, но често в Германия смъкването и на малка сума е доста трудно. При покупката се взима големия и малкия талон (Brief) на колата, документ за минал преглед - TUV (непременно изисквайте такъв ако се връщате на самоход) и договор за покупко-продажба. После, в локалното Zulassungstelle срещу 150-200 евро, в зависимост от града, без да чакате на опашки , взимате червен номер със застраховка за 2 седмици. Не взимайте жълт номер, който е по-евтин. Жълтите номера са за придвижване на колата само на определеното място в Германия и EU. За това се оказват много добре информирани пътните полицаи в Сърбия. Внимавайте също зелената карта да важи за страните през които ще преминавате. Може да отидете на вариант да закупите и кола без TUV (рекламирани и като коли за експорт, т.е. за нас), но трябва да сте сигурни дали може да прецените колата технически и дали получавате достатъчна отстъпка. Техническият преглед за TUV в този случай е доста лек, примерно за спирачки и кормило, колкото да може да се изнесете от Германия, без тестове за емисии и други подобни. Може да качите колата и направо на автовоз.
Напоследък може би най-популярен е вносът от Италия, но повече за автокъщите. Италианските документите са по-зле, и освен това ако докарате колата на собствен ход ще трябва да намерите начин да върнете регистрационните номера в Италия, да получите обратно бележка за това, и чак тогава може да регистрирате колата в КАТ. С временните номера от Италия може да имате проблем и ако решите да минете на самоход през Сърбия, при което би било по-добре да се приберете с ферибот през Гърция. Цените в Италия са доста добри, а купетата дори и на коли на 10-15 години обикновено са в отлично състояние. За сметка на това, италианците не поддържат двигателите си. Ако купите кола от там, и в двигателя няма масло, считайте че това не е изключение.
Закупуването на кола от Холандия става обикновено от град Utrecht, където общината организира пазар всеки вторник от 6 сутринта. Всеки търговец заплаща по 100 евро на кола, а за купувачите е безплатно. Търгът има сайт на http://automarkt.vwe.nl/Default.aspx и http://automarktutrecht.eu/nl-nl/home/ , според който се предлагат нормално около 1600 автомобила. Това едва ли са повече коли от тези на Горубляне, предлагани всеки ден, а и с не по-ниски първоначални цени. За разлика от Германия, където свалянето на цена дори и с 200 евро е успех, на този търг цените лесно се смъкват с по 20-25%, от където може и да излезете на известна печалба. Освен това в Холандия зимата е мека, не се сипва луга по пътищата и колите принципно нямат ръжда. Двигателите са също добре гледани. Замислете се обаче и добре преценете възможностите си преди тръгване.
Търгът е много добре организиран, като при избор на кола, в ресторанта на търга има гишета, където дори и да не говорите никакъв език, срещу около 130 евро ще ви снабдят с транзитни номера и всички документи за прибиране.
Купуването на кола от Швейцария вече е по-непопулярно , но знайте че поддръжката на коли там е изрядна в сравнение с която и да е друга страна. Митото е 10% и може да се избегне, ако се извади сертификат ЕUR1, което доказва че колата е произведена в страна от ЕU. Сертификатът се изважда на границата при излизане от Швейцария, срещу 20 евро и документ от фирмата производител на колата за съответния номер на шаси, с който трябва да се сдобиете предварително. Тази бумащина би ви спестила митото, но не и ДДС-то, което е 20% и което може да платите както у нас, така и в друга страна на ЕС, за което не забравяйте да вземете документ, който да представите на българската митница.
Доста търговците у нас вече имат опит и установени канали и внасят по много коли наведнъж, при което цените са им доста добри. Освен от количество, което смъква рязко пътните им разноски, те качват колите на автовози чийто разходи, се покриват лесно от спестените 300 евро за транзитни номера и гориво и особено от големите отстъпки при невалиден TUV или леки удари. Цената пада и защото разноските за продажба и печалбата на търговеца, примерно в Германия са доста по-големи, от тези на нашите търговци. За съжаление доверието което може да имате към тях, често е нула. Някои автокъщи дори не се смущават да оправят в задния двор катастрофирали коли и да ги продават отпред. Не е изключение, в двигателя да се слагат химикали, които да задържат компресията колкото колата да се продаде и след месец да се окажете с двигател за основен ремонт. Или купето което е лъщяло по време на продажбата, да се окаже пребоядисано. Може дори да закупите краден автомобил, при което трябва да сте наясно дали търговецът има навик да обещетява клиентите си в този случай, когато автомобилът бъде прибран от КАТ. Километражът на всяка кола почти задължително се превърта, ако колата не е от последните години, където техническият гений на ходещите с лаптопи и предлагащи тази услуга срещу 25 лева се оказва недостатъчен. Освен това търговците предпочитат да платят 150лв. за основно измиване на всичко по колата, включително и пране на седалки, знаейки че тази сума обикновено ще им се върне. Някои по-големи търговци обаче, вече не се занимават с кърпене на коли и разчитат на по-евтин и качествен оборот, както и изграждане на име. Твърдението, че всички внасяни коли са силно ударени, не е вярно, тъй като дори и у нас е неизгодно да се поправя силно смачкан автомобил. Често те не са дори и леко ударени, тъй като просто не може да бъдат намерени толкова много подобни коли навън. Всъщност и някои по-дребни търговци вече държат на името си - примерно, почти няма хора излъгани с пари, при поръчка на кола за внос. Някои измами обаче, като скриване на големи дефекти, изглежда се приемат от тях за нормални.
Напълно ни е ясно, че има много по-големи експерти от нас, но целта ни е да сме в помощ и ако нашата информация не ви помогне, то в никакъв случай няма да ви навреди.
Ако решите да ни се доверите и да пътувате с нас или просто да споделите възникнали въпроси , моля , не се колебайте да се свържете с нас ;
На телефон 02 9881299 или Мобилен 0888704371 'ТБ Четири сезона ЕООД е лицензиран туроператор и превозвач. Иван Маринов
Адрес на офиса ни Западен Парк Бл.33А офис 5